ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ 2018-2019

Φέτος στο σχολείο μας εκπονήθηκαν τρία προγράμματα, δύο πολιτιστικά και ένα περιβαλλοντικό με ομάδες μαθητών των Β και Γ τάξεων.

• Δημιουργική γραφή, γινόμαστε μικροί συγγραφείς

• «Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ Η ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ» Προσεγγίζοντας τραυματικές στιγμές της Ιστορίας: Ολοκαύτωμα-Θυσία Διστόμου

• «ΥΙΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΧΩΡΟ ΓΥΡΩ ΜΑΣ:ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΟΥ ΛΟΦΟΥ»

Στόχοι μας ήταν :

• Ανάληψη πρωτοβουλιών, προστασία δημόσιου χώρου

• Ανάπτυξη αισθητικής, επαφή με την τέχνη, καλλιτεχνικές τάσεις (ζωγραφική, δημιουργία αφίσας, κολλάζ)

• Διδασκαλία της έρευνας πεδίου

• Ανάπτυξη του λόγου και της συγγραφικής προσπάθειας μέσα από διαγωνισμό.

• Ευαισθητοποίηση μαθητών- Ανάπτυξη πρωτοβουλιών- συνεργασία- ομαδικότητα- απόκτηση αυτοπεποίθησης

• Πολυγραμματισμός, εμπειρίες τεχνογνωσίας (δημιουργία ηλεκτρονικών παρουσιάσεων, μικροβίντεο)

• Άνοιγμα του σχολείου στην τοπική κοινωνία (κοινοποίηση αποτελεσμάτων)

Τα προγράμματα στηρίχθηκαν στη βιωματική προσέγγιση, την προσωπική αναζήτηση. Έθισαν τα παιδιά στο δημιουργικό διάλογο, στον κοινωνικό

προβληματισμό, ενώ ταυτόχρονα τους μύησαν στην αγάπη για τη φύση , τη γειτονιά, την ιστορία του τόπου μας.

Τα αποτελέσματα των προγραμμάτων παρουσιάστηκαν στη γιορτή της Τεχνόπολης στο Γκάζι (σε συνεργασία με το Δήμο Αθηναίων)και σε μια

ημερίδα στο Διορθόδοξο Κέντρο Αθηνών, όπου και οι μαθητές μας κέρδισαν την αναγνώριση και τα συγχαρητήρια όλων.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες, συγχαίρουμε τα παιδιά για τη συμμετοχή τους και τη δημιουργικότητά τους.

Ένα μικρό δείγμα της δουλειάς μας επισυνάπτεται στους παρακάτω συνδέσμους:

1. Δημιουργική γραφή,
  2. Ολοκαύτωμα-Θυσία Διστόμου,